Szwajcarskie Gospodarstwo Przyszłości (Swiss Future Farm) od wielu lat jest zarządzane zgodnie z cyklem natury. Życie tu niemal nie różni się od życia w jakimkolwiek innym gospodarstwie w Turgowii. Hoduje się w nim kozy i świnie oraz pszenicę, kukurydzę, rzepak oleisty i buraki. Pory roku wyznaczają tu rytm obowiązków.
Jednak jedna rzecz odróżnia to gospodarstwo od innych: do wszystkich prac wykorzystuje się najnowszą dostępną na rynku technologię. Technologię Smart Farming (inteligentne rolnictwo), Task Doc (dokumentacja zadań), Section Control (system kontroli sekcji) oraz Variable Rate Control (zmienne dawkowanie) nie są przejawem chwilowej popularności. Znajdują one rzeczywiste zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie.
Odpowiednie przygotowanie oznacza większą wydajność
Wszystkie prace i pola w Szwajcarskim Gospodarstwie Przyszłości są objęte systemem informacji o zarządzaniu gospodarstwem (Farm Management Information System, FMIS). Są w nim przechowywane wszystkie domyślne dane dotyczące gospodarstwa i wartości empiryczne zebrane na przestrzeni lat. Na podstawie tych danych kierownik operacyjny Florian Abt może przetwarzać czynności na cyfrowe polecenia robocze. Oznacza to, na przykład, możliwość wcześniejszego określenia miejsca orki i ilości nawozu do rozrzucenia.
Informacje dotyczące wszystkich pól uprawnych zostały wprowadzone do elektronicznego systemu w celu opracowania dostosowanych do nich poleceń roboczych. Przechowywane dane dotyczą granic pola, pasów drogi, przeszkód i poprzeczniaków. Niezależnie od celu (uprawa roli, przygotowanie materiału siewnego czy zbiór pasz) system jest w stanie określić najbardziej logiczne trasy dla ciągnika. Funkcja ta jest niezwykle cenna dla Szwajcarskiego Gospodarstwa Przyszłości, ponieważ składa się ono z wielu małych pól o nieregularnym kształcie.
Stosowanie nowoczesnych technologii jest często kojarzone z dużymi gospodarstwami i powierzchniami rolnymi. Przykład tego gospodarstwa pokazuje wartość technologii dla wykorzystania na gruntach o małej powierzchni przejawiającą się chociażby w zmniejszeniu liczby manewrów zawracania dzięki dobrze opracowanym poleceniom roboczym. Jest to jedna z kluczowych kwestii dla niewielkich obszarów rolnych Szwajcarii. Polecenia robocze dotyczące siewu lub nawożenia można uzupełnić o mapy wysiewu, które zawierają dodatkowe informacje, takie jak ilości wysiewu na poszczególnych obszarach.
Prowadzenie traci na znaczeniu
Na drugim etapie polecenia robocze przygotowane w biurze są przenoszone do odpowiednich traktorów za pomocą systemu dokumentacji zadań Task Doc. Transfer jest prosty – odbywa się za pośrednictwem serwera, pamięci USB lub Bluetooth. Jego wykonanie umożliwia dostęp do różnych funkcji inteligentnego rolnictwa Valtra:
- Układ Valtra Guide pozwala operatorowi na dokładne podążanie ścieżką wyznaczoną za pomocą poleceń roboczych.
- Funkcja Variable Rate Control (zmienne dawkowanie) pozwala na wykorzystanie w traktorze map zawierających dane na temat intensywności wysiewu. Dzięki niej sterowanie maszyną i rozrzucaniem odpowiedniej ilości ziarna odbywa się automatycznie.• System Section Control (kontrola sekcji) służy do włączania i wyłączania funkcji oprysku, siewu i nawożenia różnych części pola dokładnie według poleceń roboczych. Pozwala to na uniknięcie nakładania się przejazdów, podwójnych zabiegów i powstawania luk.
Operatorzy pracujący w Szwajcarskim Gospodarstwie Przyszłości, których zadaniem jest testowanie różnych technologii, byli pod wrażeniem pomysłowego połączenia funkcji różnych systemów.
„Biorąc pod uwagę rotację sprzętu i operatorów, połączenie danych w sieć nie tylko upraszcza naszą pracę, ale także pozwala na oszczędność czasu, paliwa i zasobów” – wyjaśnia Raphael Bernet, zastępca kierownika operacyjnego.
Na barkach operatorów nie spoczywa już tak duży ciężar. Nie muszą się już martwić o radzenie sobie z poszczególnymi polami i mogą w pełni skupić się na ustawieniach maszyny i ich optymalizacji. Dzięki prostemu interfejsowi SmartTouch operatorzy mogą szybko nauczyć się kompleksowej obsługi systemu.
Zakończenie prac to ich nowy początek
Po każdym etapie prac i zakończeniu zadania dane są przesyłane z ciągnika do systemu FMIS przez Task Doc. Eliminuje to konieczność ręcznego prowadzenia dokumentacji i daje kierownikowi prac stały dostęp do aktualnych danych, które mogą być ponownie wykorzystane. Przyszły rok nadejdzie już niebawem!Szwajcarskie Gospodarstwo Przyszłości
Szwajcarskie Gospodarstwo Przyszłości w Tänikon położone w kantonie Turgowia to zarówno miejsce, jak i projekt. Projekt ten jest współfinansowany przez AGCO Corporation, szwajcarskiego importera technologii rolniczej GVS Agrar AG oraz Centrum szkoleniowo-doradcze Arenenberg. Kierując się mottem „Innowacyjność to wynik dzielenia się wiedzą”, trzej partnerzy projektu postawili sobie za cel wprowadzenie nowoczesnych technologii rolnictwa precyzyjnego do codziennego użytku. Zespół kierowany przez Floriana Abta, Marco Meiera i Nilsa Zehnera od dwóch lat prowadzi badania terenowe i zbiera dane rolnicze. Dzięki swojemu wyjątkowemu doświadczeniu w sektorze inteligentnego rolnictwa zespół Szwajcarskiego Gospodarstwa Przyszłości wnosi istotny wkład w doradztwo i szkolenia w zakresie inżynierii rolnej i oprogramowania.W Szwajcarskim Gospodarstwie Przyszłości wykorzystywane są traktory AGCO oraz maszyny i prototypowy sprzęt pochodzący od różnych dostawców.
Flota Valtry w Szwajcarskim Gospodarstwie Przyszłości
- A104 z ładowaczem czołowym
- A94
- N174 Direct
- T174 Direct