share

Ciągniki Valtra umożliwiają produkcję 13 000 litrów mleka od jednej krowy

Dominique, jego brat Guy oraz najstarszy syn Léo to rodzina Streicherów, prowadzący gospodarstwo rolne GAEC Kleinfeld w alzackiej miejscowości Bas-Rhin, we Francji. Rodzina ta od zawsze jest klientem firmy Valtra, choć przez pewien czas używała ciągników innej marki. Jednakże w tym roku postanowiła wrócić do fińskich ciągników Valtra i zalet, które dają. Rok ten jest ważny dla rodziny Streicherów również z innego powodu – mają bowiem liczne plany.

 

Wydajność produkcji, dobrostan zwierząt i odpowiedzialna gospodarka

Produkcja mleka stanowi 90% działalności gospodarstwa. 110 krów rasy Holstein produkuje średnio 13 000 litrów mleka rocznie. Dzięki temu gospodarstwo Streicherów jest sławne w branży hodowców bydła – krowy tej rasy dają średnio od 5 475 do 9 125 litrów mleka rocznie. Gospodarstwo Streicher’ów przez trzy lata z rzędu zajmowało pierwsze miejsce w rankingu najwydajniejszych producentów mleka we Francji, Belgii i Szwajcarii, prowadzonym przez PLM, francuskie czasopismo dla hodowców bydła.

 

Najwięksi producenci mleka w 2018 r.:

  1. Gaec Ferme Kleinfeld, Hilsenheim: 13 593 litry rocznie
  2. Earl des Quarante, Maretz: 12 685 litrów rocznie
  3. Gaec Robert, Pompaire: 12 271 litrów rocznie

Ściółka z piasku i zoptymalizowany system mieszania paszy

Dominique Kleinfeld podkreśla dwa aspekty sposobu gospodarowania stadem, dzięki którym osiąga tak wysoką wydajność produkcji. Pierwsza z nich ściółka z piasku dla krów. Zapewnia ona zwierzętom wygodne warunki do spania w umiarkowanej temperaturze, a także zapobiega poślizgnięciom się kopyt. Krowy czują się, jakby cały rok spędzały na plaży!

Piasek pochodzi z piaskowni oddalonej o zaledwie 7 kilometrów. Gospodarze postawili na ściółkę z piasku ze względów ekonomicznych i logistycznych. Tona piasku kosztuje jedynie 4 euro, zaś gospodarstwo zużywa co pół roku 280 ton piasku.

Pan Kleinfeld uważa, że piasek jest lepszy od słomy, ponieważ daje on odpowiedni poziom komfortu i dobrostanu dla krów mlecznych, o ile ściółki takiej używa się z kilkoma innymi rozwiązaniami, m.in. szczotkami, wentylatorami, natryskami i robotami paszowymi.

Drugim aspektem jest system mieszania paszy. Dawkę tworzy się i miesza tylko raz na cały rok. Gospodarstwo używa tylko dwóch silosów paszowych, jednego do przechowywania kiszonki kukurydzianej i drugiego do przechowywania mieszanki produktów ubocznych i składników paszowych.

Produkty uboczne pochodzą wyłącznie od dostawców regionalnych i obejmują ziarno, miazgę, nasiona soi niemodyfikowanej genetycznie, nasiona rzepaku, soję, a także wilgotne produkty uboczne, np. rozpuszczalne włókno kukurydziane. Reżim żywienia jedną mieszanką gwarantuje pełną regularność skarmiania krów mlecznych przez cały rok.

 

Wszyscy pracownicy gospodarstwa GAEC Kleinfeld

 

Biogaz i uproszczone techniki uprawy

Rodzina Streicher’ów założyła także firmę SAS Streicher, zajmującą się produkcją biogazu. W tym roku ruszyła budowa dwóch osadników szlamowych o pojemności 1,2 miliona litrów, komory fermentacyjnej oraz zbiornika magazynowego o pojemności 3,65 miliona litrów na materiał pofermentacyjny. Docelowa moc instalacji wyniesie 250 kW energii elektrycznej.

Celem budowy jest możliwie największa niezależność energetyczna dla gospodarstwa, źródło dodatkowych dochodów i utylizacja odpadów wytwarzanych na miejscu. W tym celu, między innymi, odzyskiwany na miejscu piasek będzie rozrzucany na najcięższych glebach. Zakład produkcji biogazu umożliwia także wymywanie odpadu przefermentowanego z głównej części ścieków. Odpad posłuży do produkcji nawozu i ograniczy parowanie gazów.

Nowa działalność gospodarstwa obejmuje także przejście na uproszczone techniki uprawy, łącznie z pewnymi technikami uprawy ścierniskowej, częściowo uproszczonym wysiewem, a także płodozmianem uwzględniającym obsiew żytem i pszenicą, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał dostępnego areału. Aby uzupełnić średnio skoncentrowaną dawkę pokarmową krów mlecznych, w gospodarstwie Kleinfeld dodaje się do niej bardzo wysokiej jakości siano z najlepszych łąk.

 

Pięć nowych ciągników Valtra

Streicherowie chcieli zwiększyć wydajność produkcji w gospodarstwie w możliwie najekologiczniejszy sposób. Dlatego postanowili kupić pod koniec 2019 r. pięć nowych ciągników Valtra. Ciągniki zaprojektowano z myślą o dostosowaniu i wyposażeniu wedle wymagań każdego użytkownika i do każdego typu pracy.

Model A114 służy codziennie do zadawania paszy i rozrzucania nawozów mineralnych. Rodzina Streicher’ów zainwestowała także w dwa modele serii N – N134 i N174 – wyposażone w przekładnię Active, dzięki której maszyny są proste w obsłudze i nie sprawiają żadnych problemów ani pracownikom, ani traktorzystom. N174 to kompaktowy, lecz mocny model o doskonałym stosunku mocy do masy. Nadaje się idealnie do holowania przyczep i pracy z osprzętem polowym.

Czwarty z nowych ciągników to model T214 Versu z technologią SmartTouch, który będzie służył do pracy z 10-metrową kosiarką, a także do uprawy ścierniskowej i wysiewu. Rodzina Streicher’ów nabyła także po raz pierwszy urządzenia do automatycznego prowadzenia ciągnika, aby zwiększyć wydajność pracy polowej i ograniczyć szerokość nakładania się przejazdów w polu. Do wszelkich prac siewnych Streicherowie wybrali wersję systemu automatycznego prowadzenia o dokładności 2 cm w technologii radiowej RTK, z której można korzystać za pomocą podłokietników SmartTouch.

Piąty z nowych ciągników to prawdziwy „tytan pracy” – model S294, który służy do ciężkich prac, takich jak uprawa ścierniska oraz holowanie przyczep z płynnym nawozem i kiszonką.

Streicherowie kupli nową flotę maszyn od dealera EURO-AGRAR, którego pracownik Maxime Huss, już sprzedawał ciągniki Valtra dla ich gospodarstwa.

 

 

Rodzina Streicherów z nową flotą ciągników

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O CIĄGNIKACH VALTRA

CIĄGNIKI VALTRA